Sade Yaşam Önerileri/ Ucuz Ürünler Üzerine
Hepimiz neredeyse maaşı aldığımız ilk hafta kendimizi alışveriş merkezlerinde, mağazalarda buluyoruz. Sürekli yeni şeyler alma isteğiyle günü bitiyoruz. Aldığımız çoğu ürünü 1 ya da 2 kez giydikten sonra tekrardan mağazalara gidip yeni şeyler satın alarak kendimizi tatmin ediyoruz. Aslında tam da istenilen bu değil mi? Hepimiz tüketmeye o kadar meraklıyız ki.
 Günlerdir bunu düşünüyorum ve hayatımı biraz sade yaşama kararı aldım. Bunu tam olarak gerçekleştirmek belki yıllarca sürecek ama bir yerden başlamak gerekti.

Ben de ilk olarak dolabımdaki giymediğim kıyafetleri ayıklayarak işe başladım.
 Bir nevi dolap detoxu yapmış oldum. Ve inanır mısınız o kadar çok giymediğim, boş yere duran kıyafetim varmış ki , ben bile inanamadım. 
Hemen pantolonlar, etekler,elbiseler ve tshirtler olarak ayırdığım ürünleri katlayıp poşetledim. İhtiyacı olan kişilere  verilmek üzere hazırladım.. Ertesi gün annem sağ-olsun hepsini teslim etmiş. Şimdi dolabıma baktığımda, giyilecek az kıyafetin olması , dolabının ferah olması nedense beni mutlu etti. Karışık bir dolap yok, az eşya var. Her şey yerli yerinde ve SADE.

Sade yaşamanın ilk kuralını gerçekleştirdikten sonra 2. kural sanırım para biriktirmek olucak. Çünkü ben de gereksiz yere çok fazla harcama yapan insan evlatlarından biriyim. Para biriktirip ,' Wish List' mdeki gezi planlarını gerçekleştirmek istiyorum.  Hem hayallerimi gerçekleştiricem hem de tüketim çılgınlığını aza indirgemiş olacağım.
Yakında sade yaşam ile ilgili detaylı bir yazı da yazacağım.
        
Diğer bir konu ise,
 Ucuza aldığımız kıyafetlerin kalitesi hakkında olacak.
Genel olarak alışveriş yapan çoğu insanın tavrı ; ' Ucuz malın kalitesi kötü, Pahalı malın kalitesi iyidir.'  yönünde. (Benim konu'm belli. Kıyafet,ayakkabı vs.)
Yok öyle bir şey arkadaşım. İnanmayın siz onlara. Üzerimde gördüğünüz ürünlerin çoğu 4-5 belki de 6 seneliktir. Ama şu zamana kadar hiçbir şey olmadı (Mavi hırkamdaki delik haricinde. )  Genel olarak herkesin Marka takıntısı var. Benim yakın çevrem de buna dahil. Ah be güzel arkadaşım, Pazarda 20 TL'ye (tezgah karıştırarak hem de en zevklisi bu bence :D ) alacağın ihraç fazlası marka bir ürünü neden mağazasına gidip 150TL verip alırsın ki.
Çünkü Beyin Bedeva :D

'! Param var istediğim şeyi alırım da yaparım da ! Sanane ' diyorsan 
'Tabii ki o da senin tercihin.' der konuyu kapatırım ben (: '


Son olarak,
Üzerimdeki Hırka, Gömlek, Ayakkabı ve Çantayı yıllar önce aldım. Sadece çantam Koton mağazasından (20TL) , diğer ürünler de Kadıköy Çilek sokaktan 20şer TL'ye aldığım ürünler. Ve yıllardır giyiyorum.  :)

Kuşlu gömleğin daha önceden yapmış olduğum kombini ;

http://www.kalplisekermoda.com/2014/07/birds.html?m=0

DİPNOT:

  • Çok para harcama.
  • Biriktir.
  • Sade Yaşa.
  • Hayatındaki Fazlalıkları çıkar.
  • Mutlu ol.

Çok mu karıştı ortalık bilemedim.
Ama siz beni anladınız :)
3 yorum:

Ceren Aslıhan Sağ © 2013 · All Rights Reserved. Blogger tarafından desteklenmektedir.